Maszyny robocze bazujące na technologii wibracyjnej dzięki wielu zaletom są urządzeniami coraz częściej stosowanymi w realizacji procesów produkcyjnych, których częścią składową są materiały sypkie.
Pojęcie materiałów sypkich ma tutaj bardzo szerokie znaczenie. Materiałami sypkimi są: mąka, cukier, sól, przyprawy kuchenne, wszelkiego rodzaju proszki, granulaty i materiały kawałkowe w chemii, węgiel, koks, kruszywa budowlane, gruz, rudy metali, zboża i wszelkie inne nasiona, pelety drzewne, zrębki drzewne, pasze sypkie i granulowane, śruby, nakrętki, zakrętki i inne elementy dla automatyzacji procesów przemysłowych, złom metali drobno i wielkogabarytowy, odpady technologiczne powstające przy produkcji wielu dóbr, owoce i warzywa świeże i mrożone oraz wiele tysięcy innych materiałów mieszczących się w tych kategoriach.
Materiałami zdecydowanie nienadającymi się do procesów bazujących na technice wibracyjnej są materiały miękkie (pierze, szmatki, ścinki papieru itp.), ciastowate (surowe ciasta, sałatki, itp.) , tworzące aglomeraty, oblepiające urządzenie i półpłynne. Do najczęściej stosowanych aplikacji realizowanych maszynami wibracyjnymi należą:
- Dozowanie materiałów sypkich do procesów w sposób ciągły i szarżowy. Są to najczęściej wibracyjne przenośniki rynnowe lub rurowe, odbierające materiał z silosów, BIG-BAG-ów lub innych zbiorników technologicznych. Wydajności tych urządzeń zaczynają się od kilku kilogramów na godzinę, a kończą się na ok. 2000 tonach na godzinę. W zależności od rodzaju napędu (magnetyczny czy bezwładnościowy) możemy realizować od 15 do 1500 startów i zatrzymań na godzinę. Przenośniki z napędem elektromagnetycznym ze względu na bardzo krótki czas startu i zatrzymanie doskonale nadają się do zasilania przemysłowych wag elektronicznych.
- Transport poziomy lub z małym wzniosem, lub spadkiem.
- Przesiewanie i rozdział materiałów ziarnistych na kilka frakcji o różnej wielkości ziaren.
- Kalibracja mrożonych owoców i warzyw pod kątem ich wielkości.
- Odwadnianie twardych materiałów ziarnistych.
Rynny przenośników wibracyjnych najczęściej wykonywane są z czarnej stali. Dla transportu materiałów o dużej abrazyjności mogą być wyłożone wymiennymi wykładzinami przeciwściernymi o zwiększonej wytrzymałości na ścieranie.
W branży spożywczej maszyny te mogą być wykonane ze stali nierdzewnej dopuszczonej do kontaktu z produktami spożywczymi. Ze względu na swoją bardzo prostą budowę i brak lub minimalną ilość miejsc trudnodostępnych do czyszczenia są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, co daje im dużą przewagę nad innymi urządzeniami transportowymi. Przenośnikami wibracyjnymi z napędem elektromagnetycznym możemy przy pomocy sterowników tyrystorowych bardzo precyzyjnie i w szerokim zakresie sterować wydajnością tych urządzeń co w rezultacie może korzystnie wpływać na efektywność realizowanych procesów produkcyjnych.